Trening funkcjonalny na siedzący tryb życia

Prowadzenie siedzącego trybu życia to znak naszych czasów. Wiele zawodów opiera się na siedzeniu za biurkiem i pracą przy komputerze, co zdecydowanie nie jest korzystne zarówno dla zdrowia, jak i dla kondycji fizycznej. Co zrobić, by zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia?

Siedzący tryb życia a zdrowie

Negatywne skutki siedzącego trybu życia można by wymieniać i wymieniać. Do oczywistych należą rzecz jasna zmniejszenie sprawności fizycznej, odkładanie się tłuszczu czy problemy z kręgosłupem. Do mniej oczywistych należy cały szereg problemów zdrowotnych –  zaburzenia układu krążenia, cellulit, hemoroidy, bóle głowy, żylaki, osłabienie stawów, więzadeł, a nawet zawały. Tworzy się w ten sposób przyjazne środowisko do rozwoju chorób i nowotworów.

Dodatkowo stopniowy zanik mięśni sprawia, że proste czynności wiążą się z coraz to większym wysiłkiem i w końcu wyzwaniem staje się wejście na 2. piętro. Jak zminimalizować skutki siedzącego trybu życia?

Trening funkcjonalny na wzmocnienie mięśni

Na siedzący tryb życia lekarstwem będzie każda aktywność fizyczna, ale tutaj chcemy polecić trening funkcjonalny. Są to ćwiczenia skoncentrowane na wzmocnieniu siły mięśni bez jednoczesnego przyrostu masy mięśniowej – na rozwiązaniu takim zależy często kobietom.

Dlaczego trening funkcjonalny zalecany jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia? Pozwala on dotrzeć do mięśni głębokich, które odpowiadają chociażby za utrzymywanie prawidłowej postawy i zapobiegają powstawaniu bólu w okolicach kręgosłupa. Siedzący tryb życia bardzo osłabia mięśnie głębokie, gdyż w podstawowych codziennych czynnościach nie są one wystarczająco angażowane.

A trening funkcjonalny opiera się na powtarzaniu ruchów, które wykonujemy każdego dnia, jednak podczas ćwiczeń robi się przede wszystkim z większą częstotliwością oraz z obciążeniem. Dzięki temu poprawia się siłę najważniejszych mięśni ciała, co bezpośrednio wpływa na poprawę codziennego funkcjonowania i zwiększa efektywność naszego działania.

Zobacz też: