Ćwicz także swoje wnętrze

Kultura Dalekiego Wschodu coraz śmielej puka do europejskich drzwi i w przeciwieństwie do Bliskiego Wschodu nie jest to w najmniejszym stopniu związane z terrorem i nie budzi strachu. Wręcz przeciwnie – jest nienachalna, ale ciekawi i zachęca do bliższego zapoznania się z nią.

Równowaga i wyciszenie

W dzisiejszej kulturze coraz częściej zapomina się ogólnie pojętej „duchowości” i coraz rzadziej zagląda się w głąb siebie. Nie chodzi tutaj o wiarę, wyznawanie jakiejś religii, tylko o próbę lepszego poznania samego siebie, wędrówkę do swojego wnętrza.

Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego, czego wynikiem jest rosnąca popularność siłowni oraz klubów fitness. Oczywiście to bardzo pozytywny trend, gdyż w zdrowym ciele zdrowy duch… ale właśnie tego ducha zaczyna brakować.

Kultura Dalekiego Wschodu stara się łączyć oba te pierwiastki i stanowi to nieodzowną część jej filozofii. Azjatyckie sztuki walki to coś więcej niż zwykła wymiana ciosów, to także sposób na doskonalenie samego siebie.

Trening mentalny i fizyczny

Okazuje się, że także w polskich centrach fitness można trafić na zajęcia, na których poza budowaniem sprawności fizycznej kładzie się również nacisk na aspekt mentalny.

Za flagowy przykład takiego treningu może służyć DeepWork. To cały czas dość świeża koncepcja, dostępna jeszcze w stosunkowo niewielu punktach w Polsce, ale regularnie oferowana jest w coraz większej liczbie klubów fitness.

Trening DeepWork przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą popracować nie tylko nad siłą zewnętrzną, ale także nad tą wewnętrzną. Ćwiczenia ułożone są w taki sposób, że pozwalają wyzwolić z nas potencjał, którego nie byliśmy do tej pory świadomi. Poznajemy swoje granice, stopniowo przesuwając je coraz wyżej, a jednocześnie poznajemy też sami siebie.

Koncepcja DeepWork opiera się teorii Yin i Yang, szukając równowagi pomiędzy pierwiastkiem mentalnym oraz pierwiastkiem czysto fizycznym, pomiędzy ciałem a umysłem. Odwołuje się również do teorii Pięciu Elementów, czyli energii płynącej z ziemi, wody, ognia, metalu oraz drewna.

DeepWork to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają w aktywności fizycznej „czegoś ekstra”.

Zobacz też: